Co sadzić w kwietniu?

Co sadzić w kwietniu?

Kwiecień to jeden z najlepszych miesięcy na sadzenie w ogrodzie. Gleba jest cieplejsza, a rośliny, które zaczęły rosnąć w domu, można przesadzić bezpośrednio do ogrodu. Dodatkowo, niebezpieczeństwo mrozu już minęło, przynajmniej w większości obszarów. Oto spojrzenie na kilka roślin, które możesz wypróbować, i kilka wskazówek dotyczących udanej kwietniowej plantacji.

Warzywa

Kwiecień to świetny czas, aby rozpocząć sadzenie w swoim ogrodzie warzywnym. Wiele części kraju doświadcza wiosny z łagodnymi temperaturami po długiej zimie. Wiele drzew wypuszcza pąki, a kwiaty są gotowe do sadzenia w cieplejszym klimacie. W chłodniejszym klimacie można również sadzić warzywa odporne na zimno, takie jak sałata i szpinak. Pamiętaj, aby sprawdzić opakowania nasion dla konkretnych dat sadzenia, lub odwiedzić lokalny uniwersytet lub spółdzielni rozszerzenia usług dla wytycznych.

Jeśli chodzi o sadzenie ogród warzywny, sadzenie roślin sukcesji jest ważne. Najlepsze rośliny sukcesyjne to rośliny korzeniowe i zielenina, które powinny być sadzone w odstępie tygodnia lub dwóch. Sadzenie roślin po sobie wydłuży sezon. Najlepsze rośliny do sadzenia po sobie to te, które szybko rosną. Należą do nich sałata, rzodkiewka i boćwina, które są idealne na chłodną pogodę. Gdy minie ostatni mróz, można sadzić rośliny ciepłolubne, takie jak pomidory i papryka.

Begonie

Begonie można sadzić w małych doniczkach lub w mieszkaniu. Najlepiej radzą sobie w glebie o dobrym drenażu. Idealna jest ziemia doniczkowa na bazie mchu torfowego. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie podmokła. Gleba powinna sięgać pół cala do krawędzi doniczki. Posadź bulwy begonii pustą stroną do góry, w odległości dwóch do trzech cali od siebie. Przykryj rośliny około calem mieszanki gleby.

Begonie mogą być sadzone w dowolnym momencie od kwietnia do maja. Posadź je w zacienionym miejscu. Możesz przeplatać begonie z innymi letnio kwitnącymi roślinami cebulowymi, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Gdy kwiaty obumrą, a liście zwiędną, rośliny przechodzą w stan spoczynku. Po zakończeniu ulistnienia przechowuj bulwy w chłodnym, ciemnym miejscu do wiosny.

Kosmosy

Pomimo swojej nazwy kosmosy są bylinami, które można sadzić wczesną wiosną. Jednak zbyt wczesne posadzenie ich może spowodować uszkodzenia mrozowe. Późnowiosenne przymrozki mogą również uniemożliwić im kwitnienie. Dlatego najlepiej sadzić je w pomieszczeniach zamkniętych, w szklarni. Można je również sadzić z nasion w pomieszczeniach. Niezależnie od tego, jak planujesz je posadzić, pamiętaj, aby wybrać najlepszą odmianę do swojego ogrodu.

Sadzenie kosmosów po ostatnich przymrozkach to idealny moment, aby zacząć. Możesz rozpocząć nasiona w pomieszczeniach pod koniec zimy i przesadzić je w kwietniu, ale musisz znać datę, kiedy wystąpi ostatni przymrozek. Ogólnie rzecz biorąc, nasiona kosmosu kiełkują w ciągu trzech do dziesięciu dni, a ich temperatura kiełkowania wynosi od 70 do 75 stopni Fahrenheita. Niektóre odmiany kosmosów mogą być dość wysokie, więc palikowanie jest konieczne, jeśli w ogrodzie jest dużo wiatru. Można też rozłożyć nad grządką siatkę trelinkową, aby łodygi mogły przez nią rosnąć. Regularne przycinanie roślin pomoże również przedłużyć okres ich kwitnienia.

Panaceum

Panaceum to kultowy kwiat ogrodowy, który wypełnia ogrody kolorem i zapachem podczas chłodnej pory roku. Od pokoleń są ulubieńcami dzieci i dorosłych. Oprócz piękna, bratki są jadalne i dodają zapachu, koloru i smaku do bukietów i świeżej kuchni. Sadzenie ich teraz zapewni, że ogród będzie pękał od kolorowych kwiatów przez cały sezon.

Przed sadzeniem bratków należy sprawdzić glebę, aby określić jej poziom pH. Bratki preferują glebę kwaśną o pH od 5,4 do 5,8. Gleby o wyższym pH hamują kwitnienie i rozwój liści, a także sprzyjają rozwojowi chorób. Można to skorygować, dodając do gleby nawóz z siarczanem żelaza. Można również skontaktować się z biurem informacji publicznej w celu uzyskania pomocy w badaniu gleby.

Cebula

Kwiecień jest jednym z najlepszych miesięcy do sadzenia cebuli. Możesz przesadzić istniejącą uprawę lub bezpośrednio posiać nową. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybierz odmianę cebuli, która będzie się dobrze rozwijać w twoim szczególnym klimacie. Cebula potrzebuje pełnego słońca i temperatury gleby 45 stopni Fahrenheita lub wyższej, aby uzyskać najlepszy smak. Niezależnie od tego, czy sadzisz cebulę do gotowania, czy do wykorzystania w sałatkach, ta uprawa wymaga cierpliwości i opieki.

Najlepszy czas na sadzenie nasion warzyw w kwietniu to dzień po ostatnich przymrozkach w Twojej okolicy. Pomidory i papryka są doskonałymi warzywami do sadzenia w kwietniu. W zależności od klimatu, można nawet posadzić niektóre nasiona kwiatów w tym miesiącu. Pamiętaj, że powinieneś sprawdzić swoje opakowania nasion pod kątem dat sadzenia i temperatur.

Szparagi

W zależności od klimatu, istnieje wiele roślin, które możesz sadzić w kwietniu. W chłodniejszym klimacie można sadzić brokuły, kalafiory, brukselkę, kalarepę, cebulę i korony szparagów. W cieplejszych regionach można sadzić ziemniaki. Po przejściu ostatnich przymrozków należy je wysiać na zewnątrz. A do nasadzeń w połowie kwietnia można posadzić kilka ziół.

W przypadku ogrodów warzywnych sadzenie kolejnych roślin pomoże wydłużyć sezon wegetacyjny. Korzenie i liście zieleni powinny być sadzone wcześnie, a rośliny sukcesywne powinny być sadzone co siedem do 10 dni. Do sadzenia sukcesywnego należy wybierać rośliny, które szybko dojrzewają, takie jak sałata, rzodkiewka i boćwina. Szybko dojrzewające rośliny, takie jak te, pomogą ogrodowi pozostać produktywnym przez cały miesiąc. Podobnie, rośliny ciepłolubne, takie jak kukurydza, pomidory i papryka, można sadzić po przejściu ostatnich przymrozków.

Rubarbar

Kiedy najlepiej sadzić rabarbar? Gleba powinna mieć co najmniej 50 stopni F i być dobrze zdrenowana. Dobrym pomysłem jest nawożenie gleby przed sadzeniem. Sadzenie późną zimą lub wczesną wiosną zaowocuje rośliną o silnym systemie korzeniowym i wczesnymi letnimi zbiorami. Roślina ta może być również sadzona w dużych donicach lub w pojemnikach.

Po pojawieniu się rośliny rabarbaru, łodygi powinny mieć co najmniej 12 cali długości i 3/4 cala średnicy. Cienkie łodygi są wskazówką, że roślina nie ma wystarczających rezerw żywności na nadchodzący rok. Jeśli łodygi są zbyt krótkie, delikatnie je przekręć, aby je uwolnić. Wytnij łodygi ostrym nożem; upewnij się, że umyłeś ostrze gorącą wodą, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Nie marnuj liści; są one trujące.